Reklama

Ognisko ASF w powiecie gnieźnieńskim. Obostrzenia i nakazy w kilku powiatach

Ognisko ASF, czyli Afrykańskiego Pomoru Świń odkryto w kilku miejscach w powiecie gnieźnieńskim.
Ognisko ASF w powiecie gnieźnieńskim. Obostrzenia i nakazy w kilku powiatach

Choroba ta jest bardzo groźna dla zwierząt. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie ASF, w związku z tym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. 

W powiecie gnieźnieńskim do tej pory wykryto trzy ogniska ASF, wszystkie w gminie Kiszkowo:

Ognisko ASF nr 19 w 2024 r. wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 17 świń, położonym w miejscowości Skrzetuszewo, w gminie Kiszkowo.

Ognisko ASF nr 16 w 2024 r. wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 70 świń, położonym w miejscowości Ujazd, w gminie Kiszkowo.

Ognisko ASF nr 13 w 2024 r. wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 53 świnie, położonym w miejscowości Ujazd, w gminie Kiszkowo.  - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. 

W związku z tym wprowadzono szereg obostrzeń i nakazów w samym powiecie gnieźnieńskim, ale i w okolicznych powiatach. 

Inspekcja Weterynaryjna wdraża środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami wynikającymi z rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów objętych ograniczeniami, tj. obszaru zapowietrzonego i zagrożonego w promieniu 10 km wokół ogniska. - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii. 

Wszystkie świnie w gospodarstwie, w którym stwierdzono ASF muszą zostać niezwłocznie zabite, a ich zwłoki zniszczone. Zniszczeniu podlegają również obecne w gospodarstwie wszelkie produkty pozyskane ze świń, wszelkie przedmioty i substancje (w tym pasze), które mogły zostać skażone wirusem ASF, a nie mogą być odkażone. 

Jak widać na załączonej mapce część powiatu gnieźnieńskiego objęta jest strefą czerwoną, druga część niebieską. Strefą niebieską objęty został również powiat wrzesiński i część średzkiego. 

 

Co to oznacza?

Ogólnie wyróżniamy trzy strefy:

  • obszar objęty ograniczeniami III (kolor czerwony na mapie),
  • obszar objęty ograniczeniami II (kolor różowy na mapie),
  • obszar objęty ograniczeniami I (kolor niebieski na mapie).

Strefa zagrożenia (strefa niebieska) oznacza dla hodowców m.in. zakaz wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

W obrębie strefy czerwonej zakazuje się m.in.

  • wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;
  • transportu świń po drogach publicznych lub wewnętrznych, z wyłączeniem dróg wewnętrznych w gospodarstwach, z wyjątkiem transportu świń do rzeźni za zgodą właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii

W strefie różowej każdy ubój na użytek własny (w gospodarstwie) musi być poprzedzony badaniem przedubojowym, oznacza to konieczność zgłaszania uboju na użytek własny na minimum 72 godziny od planowanej daty uboju

To kilka przykładowych ograniczeń z jakimi muszą liczyć się hodowcy. Szczegóły dostępne są TUTAJ. 

Dla hodowców i rolników, we wtorek o godzinie 17:00 w sali wiejskiej w Sędziwojewie w powiecie wrzesińskim odbędzie się otwarte spotkanie z powiatowym lekarzem weterynarii.  Wyjaśni on szczegóły dotyczące wprowadzenia strefy pierwszej czyli niebieskiej ASF na terenie gmin: Września, Nekla, Żydowo, Gniezno.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama