Astra na ukończeniu

0

Dobiega końca budowa nowej siedziby palarni kawy Astra w Starczanowie.

Przypomnijmy, że obecnie palarnia znajduje się na poznańskich Garbarach. Ze względu na możliwość zastosowania nowych technologii, została podjęta decyzja o budowie nowego zakładu poza stolicą Wielkopolski. Korzystne położenie przy drodze krajowej nr 92 sprawiło, że wybór padł na Starczanowo. Nie bez znaczenia były też warunki techniczne – przyłącza sieci gazowej, wodociągowej i elektroenergetycznej.

Decyzja o budowie palarni została ogłoszona na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej w maju ubiegłego roku. Inwestycja ruszyła w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

– Budowa przebiega zgodnie z planem. Obecnie trwają prace wykończeniowe pomieszczeń produkcyjnych, technicznych i socjalnych hali – mówi Mirosław Piotr Kretowski, dyrektor Astry. Zakończenie budowy planowane jest na 30 czerwca. Natomiast w pierwszych dniach lipca do Starczanowa dotrą pierwsze dostawy maszyn z Włoch.

Znamy też inne, istotne terminy. Budynek hali wraz z infrastrukturą będzie oddany do końca sierpnia. Zakończenie montażu linii produkcyjnej powinno nastąpić do końca października. Rozpoczęcie produkcji planowane jest jeszcze w tym roku.

W nowym zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 60 osób. Sporo dotychczasowych pracowników zostanie przeniesionych z poznańskiej palarni. Pewne jest jednak, że powstanie 10 nowych etatów, m.in. operator maszyny pakującej, operator magazynu, kierowca – zaopatrzeniowiec, kontroler jakości i zaopatrzenia surowcowego, przedstawiciel handlowy.

W palarni nie zabraknie technicznych nowinek.

– Zostanie zainstalowana nowoczesna linia technologiczna z piecem modularnym TMR do produkcji kawy obniżonej zawartości substancji drażniących – informuje prezes Astry. Technologia będzie oparta na naturalnych metodach produkcji, bez wykorzystania środków chemicznych i pary.

Warto też wspomnieć, że budowa nowej palarni jest elementem projektu z udziałem środków unijnych. Całkowita wartość inwestycji wynosi 14 735 tys. zł. Wkład własny wynosi 4 941 tys. zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj swoje imię