Reklama
Reklama

Greckie wakacje uczniów z Nowego Folwarku w środku roku szkolnego

Greckie wakacje uczniów z Nowego Folwarku w środku roku szkolnego
GRECJA TO RADOŚĆ, ZABAWA I ŚPIEW… czyli międzynarodowy projekt Mosty porozumienia między kolebką cywilizacji, a współczesną sztuką.


Idea artystycznej współpracy szkół z Polski i Grecji pojawiła się w 2020 roku podczas spotkania mediatorów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Mediatorów Mosty Porozumienia, w którym uczestniczyły na zaproszenie Jerzego Śliwy - prezesa Stowarzyszenia Mediatorów Polskich Dagmara Pac - Katri adwokat i Bożena Tworz mediatorka, Polki mieszkające na stałe w Grecji oraz Sławomira Czarnecka dyrektor szkoły w Nowym Folwarku. Mimo, że rok 2020 był trudnym, pandemicznym czasem i w związku z tym spotkanie zostało zorganizowane online, zaowocowało konkretnym działaniem. Dzięki nieocenionej pomocy Pań Bożeny Tworz i Dagmary Pac - Katri udało się nawiązać współpracę ze Szkołą Podstawową nr 4 w Nafplio. Od listopada 2020 roku do maja 2021 roku
spotkania przedstawicieli szkół odbywały się online.

Polegały na przesyłaniu filmików, opracowywaniu koncepcji współpracy, jak również wyemitowaniu spektaklu tanecznego wykonanego przez uczniów z Grecji podczas XVII Międzynarodowego Święta Teatru na Prowincji. Od czerwca 2021 do lutego 2022 roku odbywała się między szkołami wymiana doświadczeń artystycznych online. W marcu 2022 roku odbyło się spotkanie dyrektorów szkół z Polski – z Nowego Folwarku, Czerniejewa i
Nafplio w Grecji, gdzie doprecyzowano szczegóły wspólnego projektu Mosty porozumienia między kolebką cywilizacji a współczesną sztuką. Od kwietnia do czerwca 2022 roku trwały prace nad opracowaniem koncepcji dalszych kreatywnych działań artystycznych. Równolegle o szczegółach projektu zostali poinformowani zainteresowani nauczyciele. Istota projektu polegała na przygotowaniu przez dzieci polskie i greckie własnej interpretacji mitu o Prometeuszu. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli samodzielnie przygotowywali scenariusz, scenografię i kostiumy do spektaklu.

Nad inscenizacją mitu uczniowie pracowali od lipca do października 2022 roku. Oprócz tego została przygotowana piosenka „Grecja to radość, zabawa i śpiew”, do której słowa napisał nauczyciel języka polskiego Przemysław Nowak do melodii z utworu Eleni „Miłość jak wino”…
W październiku bieżącego roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku oraz ze Szkoły Podstawowej im. Onufrego Kopczyńskiego w Czerniejewie wraz z nauczycielami i dyrektorami polecieli do Grecji, by spotkać się ze swoimi rówieśnikami i nauczycielami oraz dyrekcją ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Nafplio w celu zaprezentowania efektów wspólnej pracy. Pobyt w Nafplio rozpoczął się od wizyty w Szkole Podstawowej nr 4, gdzie była możliwość zwiedzenia budynku szkolnego, porozmawiania z greckimi rówieśnikami, wzajemnego poznania się oraz do zaprezentowania im na szkolnej scenie piosenki „Grecja to radość”. Kolejne dni były pełne artystycznych wrażeń. Zaczęły się w antycznym teatrze w Epidauros. Tam wybrzmiała pięknie zaśpiewana wspomniana wcześniej i specjalnie na tą okazję napisana piosenka o Grecji i został nakręcony clip. Następnie odbyło się wspaniałe widowisko w starożytnym teatrze w Nafplio.

Uczniowie z Grecji i Polski zaprezentowali swoją własną interpretację mitu o Prometeuszu w
towarzystwie licznie zgromadzonej publiczności, którą stanowili rodzice greckich uczniów, ich
nauczyciele i dyrektorzy, mieszkańcy Nafplio oraz miejscowy proboszcz polskiej parafii wraz z Polonią. Oprócz tego był również czas na integrację podczas zwiedzania Nafplio, wspólnej wędrówki na wzgórze Palamidy (999 schodów…) czy wypadu na piaszczystą plażę do Tolo, jak również wieczoru poetyckiego ku czci narodowego wieszcza Juliusza Słowackiego i podniosłej mszy świętej. Wszystko razem było fantastycznym wydarzeniem i przedsięwzięciem, które dostarczyły wielu pozytywnych emocji i wzruszeń, a zakres prowadzonych w ramach międzynarodowego projektu działań edukacyjnych z pewnością przyczyni się do poszerzenia językowych kompetencji uczniów oraz ich przedsiębiorczości i kreatywności.

Sławomira Czarnecka
Dyrektor szkoły w Nowym Folwarku

 



 

zdjecie-1-1

zdjecie-1-1

zdjecie-3-1

zdjecie-3-1

zdjecie-4-1

zdjecie-4-1

zdjecie-5-1

zdjecie-5-1


Podziel się
Oceń

Komentarze