Konsultacje o uchwale

0

Zbliża się termin nowelizacji uchwały dotyczącej przeprowadzania konsultacji społecznych. Wzór projektu został publicznie udostępniony.

Dyskusja o zmianie projektu rozpoczęła się w ubiegłym roku na spotkaniu przed referendum dotyczącym zakupu pałacu. Małgorzata Mirecka z Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego wskazywała wtedy na przestarzałość obecnej uchwały z 2003 roku. Przewodniczący rady miejskiej Czesław Kozielski dał publiczną deklarację, że zmiany zostaną przeprowadzone w pierwszym półroczu tego roku. Wiele wskazuje na to, że obietnicy dotrzyma i uchwała została podjęta przez radnych na czerwcowej sesji.

Obecna uchwała ustala konsultacje jedynie w oparciu o przepisy związane z organizacją referendum lokalnego. Nowelizacja znacząco rozszerza te możliwości. Według projektu uchwały, konsultacje będą mogły zostać zarządzane z inicjatywy burmistrza, 5 radnych lub 50 mieszkańców gminy. Dopuszczalne są formy konsultacji społecznych w formie organizacji zebrania, badań ankietowych lub imiennego wyrażenia opinii lub złożenia skarg.

Pełna treść projektu uchwały dostępna jest na stronie www.nekla.eu.

Radosław Jagieła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj swoje imię