O Wrześni usłyszała cała Polska

1
Scena z odcnka "A kiedy w drzwi załomocą"

„Ucho prezesa” to popularny, komediowy serial polityczny stworzony przez lidera Kabaretu Moralnego Niepokoju – Roberta Górskiego. Opowiada o losach prezesa, który ma kota i potajemnie rządzi Polską oraz polityków bywających w jego gabinecie. W najnowszym – 8 odcinku – wspomniane zostało miasto Września.

W odcinku „A kiedy w drzwi załomocą” do prezesa przyjeżdża Angela z Niemiec. Problem jest w tym, że grana przez Górskiego postać „w żadnym języku obcym ani be ani me”. Na pomoc zostaje wezwana pierwsza dama, która zna niemiecki, bo kiedyś uczyła w szkole. Przybywa z nią mąż, który od kilku odcinków, bezskutecznie, próbuje się dostać do gabinetu.

Przy prezesie zawsze obecny jest Mariusz – jego prawa ręka i najbardziej zaufany człowiek. Również wtedy kiedy jego szef wyjaśnia pierwszej damie, dlaczego potrzebuje tłumacza.

„Pani Angela polskiego nie zna, a mnie nie wpada mówić po niemiecku. W Polsce jesteśmy w końcu”. Mariusz komentuje to krótko: W końcu po coś te dzieci we wrześniu strajkowały. Prezes natychmiast go poprawia: We Wrześni!
To nawiązanie do historii Dzieci Wrzesińskich, które 20 maja 1901 roku strajkowały w obronie języka polskiego. Mimo bolesnych kar cielesnych uczniowie dalej odmawiały modlitwy w języku niemieckim. Dziecięcy bunt wobec germanizacji ucichł dopiero na początku roku szkolnego 1904/5. W dalszej części odcinka Angela próbuje przekonać prezesa, żeby zgodził się przyjąć uchodźców oraz pyta o brak poparcia dla Donalda Tuska jako Prezydent Europy. Dochodzi też do bójki między niemieckim ochroniarzem, a posłanką – Krystyną.

Ten i wszystkie inne odcinki „Ucha Prezesa” można zobaczyć za darmo w serwisie youtube.

1 KOMENTARZ

  1. odcinek od tygodnia chyba w necie.. nie zbyt sszybko na taką wiadomość ? 🙂
    btw. nie po raz pierwszy i nie ostatni o Wrześni głośno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj swoje imię