Pałac w opłakanym stanie

3

Pierwotne zamierzenia są już nieaktualne. Będzie zmiana koncepcji zagospodarowania pałacu w Nekli. Budynek jest w fatalnym stanie technicznym.

Miało być pięknie i funkcjonalnie. Na parterze biblioteka i ośrodek pomocy społecznej, na piętrze przedszkole. Okazuje się, że te plany muszą zostać mocno skorygowane. A to wszystko przez stan techniczny pałacu. – Potwierdził się najczarniejszy scenariusz. Pałac jako obiekt zabytkowy jest w opłakanym stanie – mówi burmistrz Karol Balicki. Należy przygotować się na ratowanie budynku w ciągu najbliższych 2-3 lat. W najgorszym stanie jest dach oraz stropy, które w większości zostaną wymienione.

Jest mało prawdopodobne, aby przedszkole zostało przeniesione na pierwsze piętro. – Jeżeli chcielibyśmy utworzyć trzyoddziałowe przedszkole, musielibyśmy zająć całe piętro pałacu – dodaje Karol Balicki. Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami, sale przedszkola muszą być przynajmniej 60 metrów. Takich pomieszczeń na piętrze pałacu nie ma. Aby je utworzyć, niezbędne byłoby wyburzenie ścian. Ze strony projektanta pojawiła się inna koncepcja – Będzie to propozycja dwuoddziałowego przedszkola nad przychodnią zdrowia i byłą biblioteką – wyjaśnia burmistrz Nekli.

Nie jest pewne także przeniesienie biblioteki czy też miejsko-gminnego ośrodka pomocy społecznej. Pomieszczenia mają zostać zaadaptowane na pomieszczenie biurowe. Później zostanie podjęta decyzja, co dokładnie znajdzie się w ich wnętrzach. Jednym z miejsc, które w pałacu prawdopodobnie powstaną, jest natomiast izba pamięci. – Chcemy by była to jedna z bardziej reprezentatywnych sal. Znalazłaby się ona w jednym z pomieszczeń obecnego przedszkola – dodaje Karol Balicki.

Zaawansowane są również prace projektowe byłego budynku Nekielskiego Ośrodka Kultury. Stan budynku jest zdecydowanie lepszy niż pałacu, choć oczywiście też wymaga remontu. W najgorszym stanie są mury. Obiekt ma zostać przeznaczony na restaurację. Władze gminy chętnie podejmą współpracę z potencjalnym prywatnym inwestorem ws. zagospodarowania tego budynku.

O szczegółach zmienionej koncepcji zagospodarowania pałacu, burmistrz Karol Balicki nie wspomina zbyt wiele. Jednocześnie zaprasza na spotkanie z projektantem, które odbędzie się w środę, 5 lipca o godzinie 17:00 w Nekielskim Ośrodku Kultury. Zostanie na nim przedstawiona ekspertyza techniczna i wstępny kosztorys prac remontowych.

Radosław Jagieła

3 KOMENTARZE

  1. Jeżeli ktoś jest zaskoczony stanem użytkowanego przez wiele lat obiektu to najlepszy dowód na to, jakim FATALNYM jest gospodarzem. Bo dobry gospodarz dba o swoje (w tym przypadku nasze wspólne) mienie. A to że koncepcja zagospodarowania ulegnie zmianie to można było przewidzieć już wcześniej. Autorska koncepcja burmistrza Balickiego jest daleka od możliwości technicznych pałacu, a przede wszystkim od oczekiwań mieszkańców. Ale ponieważ Balickiemu wydaje się, że wie wszystko najlepiej to jest tak jak jest.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj swoje imię