Poznańczycy byli najlepsi

0

15 sierpnia, tuż po godz. 10:30, przy pomniku 68 Pułku Piechoty, u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Słowackiego, rozpoczęły się wrzesińskie uroczystości Święta Wojska Polskiego.

Hołd Żołnierzom Polskim, w stulecie odzyskania niepodległości, oddali przedstawiciele samorządu gminy Września, ale także delegacja gminy Kołaczkowo. Był obecny starosta, Dionizy Jaśniewcz, przedstawiciele służb mundurowych, rad gminy Września i powiatu wrzesińskiego, nauczycieli, kombatantów, organizacji społecznych i politycznych. Uroczystość poprowadzili: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej we Wrześni, Bolesław Święciochowski i radny Szymon Paciorkowski, który przygotował krótki rys historyczny dotyczący okoliczności ustanowienia Święta Wojska Polskiego z uwzględnieniem służby dla Ojczyzny żołnierzy z Wrześni i Wielkopolski. – Co roku przypominamy, że udział w zwycięskiej bitwie z bolszewikami mieli żołnierze związanego z Wrześnią 68. Pułku Piechoty oraz nasi pradziadowie z Legii Ochotniczej Wrzesińskiej walczącej w składzie 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty. To byli nasi „Poznańczycy” wzbudzający zazdrość wśród słabo wyposażonych i uzbrojonych żołnierzy z innych rejonów kraju – przypomniał radny Paciorkowski. To o nich Edgar Vincent D’Abernon (ten, który powiedział, że Bitwa Warszawska to 18 najważniejsza bitwa w dziejach świata) pisał w swoich dziennikach, że „Pułki Poznańskie” uważane są za najlepsze w całej Armii Polskiej.

Wszystkie delegacje złożyły pod pomnikiem wrzesińskiego pułku kwiaty, poczty pochyliły płaty swych sztandarów, a wszyscy obecni oddali żołnierzom polskim hołd. Uroczystość zakończyła wspólnie odśpiewana Rota.

AG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj swoje imię