Przemysł wśród natury

0

Za nami kolejna edycja Otwartego Pleneru Malarskiego w gminie Nekla.

W tym roku uczestnicy spotkali się w Starczanowie i skorzystali z uprzejmości prezesa firmy Ricor. Była to piąta edycja malarskiego wydarzenia, które jest organizowane przez Aldonę Kubacką – absolwentkę Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu i wicedyrektora Zespołu Szkół w Nekli. Plener od pięciu lat jest wspierany przez Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne oraz władze gminy. W tym roku z gminnego budżetu została przekazana dotacja w wysokości 4 tysięcy złotych.

Tematyka pleneru nawiązywała do połączenia naturalnego krajobrazu Starczanowa z powstającymi zakładami przemysłowymi. Poza wspomnianą firmą motoryzacyjną Ricor i istniejącym od kilku lat Matexem zajmującym się produkcją mebli, w pobliżu powstaje również palarnia kawy Astra.

Uczestnicy pleneru nawiązywali do twórczości Hieronima Maliny, który pochodził z gminy Nekla. Artysta tworzył portrety, autoportrety, kompozycje figuralne i religijne, krajobrazy w technice olejnej, pasteli i akwarelu. W wydarzeniu wzięła udział rekordowa liczba ponad 40 osób. Pojawiły się też osoby z Bydgoszczy i Berlina zaproszone przez etatowego uczestnika plenerów, fotografa i malarza – Marka Janusza Lewandowskiego.

We wrześniu zostanie zorganizowana wystawa poplenerowa. Zostanie ona umieszczona w Nekielskim Ośrodku Kultury, a później w siedzibie firmy Ricor. Planowana jest też organizacja osobnej wystawy we Wrześni.

Więcej informacji dotyczących pleneru już w najbliższym wydaniu gazety Radio Września oraz w audycji „Turystyczny szlak” – w następną niedzielę w godzinach 10:00-12:00.

Radosław Jagieła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Podaj swoje imię