Reklama

Silne burze nad Polską. Jak będzie w regionie?

Prognozy pogody znów nie napawają optymizmem. Dziś wieczorem możemy spodziewać się silnych burz.
Silne burze nad Polską. Jak będzie w regionie?

Uwaga! Dziś (05.07) możliwe gwałtowne burze z gradem i silny wiatr. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. -treść alertu RCB.

Takie powiadomienia to ostatnio codzienność. Nie rozjaśniają one jednak dokładnie sytuacji, które mogą wystąpić.

Szczegółowo prognozy opisuje Łukasz Kuliński - Wielkopolski Łowca Burz. Jaki scenariusz przewiduje on na dzisiejszy wieczór? Dokładną prognozę opublikował na swoim facebooku:

 

W środę do naszego kraju najsilniej napłynie masa powietrza zwrotnikowego, która przyczyni się do upału na terenie całego województwa. Temperatura może osiągnąć, a nawet przekroczyć 35 st.C. Napływająca masa jest także mocno niestabilna i zasobna w wilgoć co jutro w połączeniu z wędrówką frontu atmosferycznego, przyniesie rozwój silnych burz. Jak to bywa w przypadku silnych incydentów burzowych, wskazujemy kilka możliwości przebiegu sytuacji.

🔻 Jak wynika z przeprowadzonej analizy modeli numerycznych, po południu, zalegająca zwrotnikowa masa powietrza zacznie być stopniowo wypychana przez chłodny front atmosferyczny. Parametry termodynamiczne jak i kinematyczne będą korzystne. Ponadto dojdzie do wystąpienia przedfrontowej strefy zbieżności wiatru na której spodziewamy się inicjacji burz.

🔴 Inicjacja nastąpi prawdopodobnie w pobliżu granicy Polsko - Niemieckiej lub na terenie Niemiec. Początkowo będą to pojedyncze komórki burzowe i superkomórki. Z biegiem czasu burze powinny zorganizować się w jeden, rozległy i silny MCS (mezoskalowy układ konwekcyjny). Jego organizacja nastąpi prawdodpobnie jeszcze przed naszym województwem. Wcześniej jednak możliwe będzie wystąpienie kilku superkomórek burzowych typu wysokoopadowego. Zagrożeniem z ich strony będą silne i bardzo silne porywy wiatru, a także opady gradu, którego średnica będzie mogła osiągnąć nawet 5-6 cm! 

⚡️ Burze, które zorganizują się w mezoskalowy układ konwekcyjny naprawdopodobniej mogą posiadać kilka wbudowanych superkomórek, których intensywność może wyróżniać się na tle całego układu. Potencjał dotyczący opadów gradu wtedy zauważalnie spadnie, zaś utrzymywać się będzie duże zagrożenie ze strony silnego wiatru.

🟥 Jak wskazują obecne wyliczenia, spodziewany MCS cechować się będzie dużą rozległością (może objąć swoim zasięgiem całą lub znaczną część województwa), a także dużą aktywnością elektryczną. Prawdopodobnie wędrujący MCS posiadać będzie wbudowaną linię szkwału. Zagrożeniem tego typu burzy będą bardzo silne, wręcz niszczące porywy wiatru, generowane praktycznie na całej długości układu, a więc na dużym obszarze. Porywy mogą sięgać do 110 km/h, a lokalnie nawet do 120-130 km/h! Nie możemy wykluczyć, że z biegiem czasu podczas wędrówki układu przez nasze województwo, dojdzie do wypchnięcia linii szkwału co przełoży się na powstanie układu w postaci bow echo. Ten typ burzy jedynie zwiększy szanse na wystąpienie niszczących porywów wiatru, jednakże prawdopodobieństwo wystąpienia tak silnych burz nie jest duże, jednakże nie możemy tego całkowicie wykluczyć.

🟪 Poza bardzo silnymi i niszczącymi porywami wiatru, a w przypadku początkowych superkomórek także opadów dużego gradu, spodziewamy się także intensywnych opadów deszczu, które mogą prowadzić do lokalnych zalań i podtopień. Głównym powodem wydania drugiego stopnia zagrożenia są jednak bardzo silne porywy wiatru jak i ryzyko wystąpienia dużego gradu. Uwaga! Lokalnie intensywność burz może kwalifikować się na wydanie trzeciego stopnia zagrożenia! 

➡️ Burze wkroczą do naszego województwa późnym popołudniem i towarzyszyć nam będą przez cały wieczór. Wędrować będą wraz z frontem z zachodu na wschód.

🌙 W nocy zaś niewykluczone, że w południowej i cz. wschodniej Wielkopolsce (same krańce, blisko granicy z woj. łódzkim), przejdzie kolejny układ burzowy na którego trasie występować będą porywy wiatru do 100 km/h. Rozwój jak i wystąpienie tychże burz pozostaje pod znakiem zapytania.

⚠️ Opisywany wyżej scenariusz zdaje się być obecnie najbardziej prawdopodobny, jednakże nie możemy wykluczyć także słabszego przebiegu sytuacji, co również warto mieć na uwadze. Niewykluczone, że przed zorganizowanym układem dojdzie do rozwoju masowej konwekcji, która znacząco zdezorganizuje układ, a co za tym idzie, przebieg zdarzeń będzie słabszy. Aktualnie prawdopodobieństwo takiej sytuacji zdaje się być niewielkie i największe szanse wskazują na wystąpienie rozległego układu MCS z bardzo silnym wiatrem na całej jego długości co dotknie zdecydowaną część Wielkopolski.

W związku z burzami, zachowajcie podstawowe zasady bezpieczeństwa:

👉 Nie parkuj aut pod drzewami i liniami wysokiego napięcia
👉 Zabezpiecz przedmioty, które mogą zostać porwane lub uszkodzone przez wiatr i duży grad - weź pod uwagę siłę zjawiska
👉 Jeżeli zauważysz, że nadciąga burza, znajdź bezpieczne schronienie
👉 Bądź gotowy na ewentualne przerwy w dostawie energii elektrycznej
👉 Dla większej świadomości sytuacji, zachęcam do bieżącej obserwacji profilu w celu pozyskania nowych informacji 


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama