Testy ciążowe - porównanie strumieniowe i płytkowe

Testy ciążowe to podstawowy produkt, który powinna mieć w swojej apteczce każda kobieta starająca się o dziecko, jak rownież wszystkie panie aktywne seksualnie. Testy domowe z moczu pozwalają w szybki i bezpieczny sposób sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia. Który rodzaj testu jest skuteczniejszy: strumieniowy czy płytkowy i czym się one różnią?
  • 13.07.2023 12:18
  • Autor: Grupa Tipmedia
Testy ciążowe - porównanie strumieniowe i płytkowe

Testy ciążowe są powszechnie stosowane jako pierwszy sposób potwierdzenia ciąży. Na rynku dostępne są różne rodzaje testów, ale dwa z nich są najpopularniejsze: testy ciążowe strumieniowe i płytkowe. W tym artykule omówimy działanie i różnice między tymi dwoma typami testów ciążowych.

Test ciążowy płytkowy: co warto wiedzieć o jego działaniu?

Test ciążowy płytkowy jest wykonywany przy użyciu próbki moczu. Jest to szybka i łatwa metoda, która może być przeprowadzana w domu. Taki test ciążowy HCG, sprawdza, czy w moczu znajduje się hormon, wytwarzany w organizmie kobiety w trakcie ciąży.

Aby przeprowadzić test ciążowy płytkowy, należy zebrać próbkę moczu i przenieść z pomocą pipety kilka kropli moczu na na specjalną płytkę testową. W wyniku reakcji chemicznej między hormonem hCG a substancją z płytki, pojawi się jedna lub dwie linie, w zależności od wyniku testu. Jedna linia wskazuje na negatywny wynik (brak ciąży), a dwie linie wskazują na pozytywny wynik (obecność ciąży).

Test ciążowy strumieniowy: jak go przeprowadzić i interpretować wyniki?

Test ciążowy strumieniowy jest również wykonywany przy użyciu moczu, ale różni się od testu płytkowego pod względem sposobu przeprowadzenia. W przypadku testu ciążowego strumieniowego, nie ma potrzeby zbierania próbki moczu. Wystarczy wsunąć końcówkę testu pod strumień moczu w trakcie jego oddawania, a następnie poczekać na wynik.

W wyniku reakcji między hormonem hCG a substancją w teście, pojawią się dwie linie lub znak plus, wskazujące na pozytywny wynik (obecność ciąży). Jeśli pojawi się tylko jedna linia lub znak minus, oznacza to negatywny wynik (brak ciąży). Test ciążowy strumieniowy można również przeprowadzić w domu i wynik można odczytać po określonym czasie, zazwyczaj kilka minut po wykonaniu testu.

Jakie są najważniejsze różnice między testami ciążowymi strumieniowymi a płytkowymi?

Tak naprawdę nie ma zbyt wielu różnic między testami ciążowymi strumieniowymi a płytkowymi. Najważniejszą jest sposób przeprowadzenia testu. Test ciążowy płytkowy wymaga zebrania, a następnie zakropienia próbki moczu na specjalną płytkę testową, podczas gdy test ciążowy strumieniowy wymaga oddania moczu bezpośrednio na końcowkę testu.

Zarówno testy ciążowe strumieniowe i płytkowe można przeprowadzać w domu, a ich czułość jest bardzo zbliżona. Zazwyczaj producenci wskazują, że testy powinno się wykonywać pierwszego dnia po spodziewanej dacie miesiączki.

Najbardziej precyzyjny jest test ciążowy z krwi, który można też go wykonać wcześniej niż testy z moczu. Koszt takiego badania to kilka-kilkanaście złotych, wyniki są dostępne zazwyczaj tego samego dnia.

--- Materiał partnera ---