poniedziałek, 24 czerwca 2024 09:16

Życie z AZS - jak zmienić codzienne nawyki, aby zminimalizować objawy tego schorzenia?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to zespół dotkliwych objawów, których uciążliwość obniża komfort codziennego funkcjonowania. Dolegliwości takie jak wysypka, świąd czy podrażnienia są bardzo problematycznymi symptomami. Jakie nawyki i zwyczaje mogą zminimalizować objawy AZS i podnieść jakość życia chorego?
  • 19.12.2023 12:14
  • Autor: Grupa Tipmedia
Życie z AZS - jak zmienić codzienne nawyki, aby zminimalizować objawy tego schorzenia?

Czym jest i jak objawia się AZS?

AZS jest poważną chorobą skóry. Jej objawy różnią się nieco w zależności od wieku chorego, jednak u dorosłych najczęściej zmiany pojawiają się w tych samych miejscach: na twarzy, stopach, karku i dłoniach. Jaką formę przybierają zmiany skórne? Najbardziej charakterystyczna jest suchość, zaczerwienienie, grudki i pęcherzyki. Z biegiem czasu wszystko to może przekształcać się w gruby naskórek, który jest naznaczony różnymi bruzdami oraz zniekształceniami.

Najczęściej zmiany skórne powodują świąd, a drapanie się może być przyczyną częstych infekcji. Głównym powodem występowania AZS jest defekt bariery naskórka o podłożu genetycznym. 

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja przy AZS?

Podstawowe codzienne nawyki każdej osoby chorującej na AZS powinny dotyczyć dobrze przemyślanej pielęgnacji. W okresach zaostrzeń trzeba oczywiście konsultować się z dermatologiem i stosować przepisane przez niego maści na atopowe zapalenie skóry, które możesz znaleźć w takich miejscach jak Wapteka.pl. Jednak leki to nie wszystko! Przede wszystkim cera chorego nie powinna być poddawana agresywnym zabiegom myjącym. Należy korzystać z delikatnych produktów, w których składzie nie ma silnych detergentów. Jest to ważny codzienny nawyk - oczyszczenie to podstawa. Kluczem do ograniczenia częstotliwości i intensywności nawrotów schorzenia jest z kolei nawilżanie i natłuszczanie skóry.

Dobrze dobrane kosmetyki wzmacniają barierę hydro-lipidową naskórka, a szczególną rolę w tej materii mogą pełnić preparaty emolientowe. 

Inne rady dla osób z AZS

Aby wprowadzić skuteczne zmiany, które zmniejszą częstotliwość nawrotów choroby, konieczne jest poznanie czynników zaostrzających chorobę. Jakie rozwiązania warto wprowadzić?

  • Dbanie o równowagę hormonalną - w codziennym życiu należy uwzględnić dbanie o zdrową dietę i minimalizowanie stresu. Takie nawyki wzmacniają stabilność gospodarki hormonalnej. Zaburzenia w tej materii mogą wzmacniać intensywność objawów. 
  • Ochrona przed potem - pot nasila objawy AZS. Osoby, które uprawiają sport, powinny dbać o wygodną, przewiewną odzież i trenować w porach dnia, w których temperatura jest niska. Ważne jest też korzystanie z bezpiecznych antyperspirantów. 
  • Wybór dobrych detergentów - do codziennych czynności, takich jak sprzątanie, pranie czy mycie naczyń, należy wybierać bezpieczne środki czystości. Dobrym nawykiem może być wykonywanie prac domowych w rękawiczkach. 
  • Unikanie alergenów - w codziennym życiu osoby z AZS powinny skrupulatnie unikać alergenów - zarówno pokarmowych, jak i tych pod postacią kurzu czy pyłków roślin. 

Zdrowe nawyki są niezbędne w codzienności wszystkich osób chorujących na AZS. Szczególne znaczenie ma tu dobór adekwatnych kosmetyków, dbanie o zdrową dietę, wybór bezpiecznych detergentów i ograniczanie ryzyka wystąpienia wahań w gospodarce hormonalnej. Każdy chory może korzystać też ze specjalistycznych produktów, które mogą znacznie ułatwiać funkcjonowanie z tym uciążliwym schorzeniem o charakterze dermatologicznym. 

--- Artykuł sponsorowany ---