Reklama
Reklama

Zielone Świątki, czyli święto w niedzielę. Dostaniemy za to wolne?

Przed nami kolejne święto. W najbliższą niedzielę 28 maja obchodzimy Zielone Świątki. Czy za święto w niedzielę możemy odebrać sobie dzień wolny?
Zielone Świątki, czyli święto w niedzielę. Dostaniemy za to wolne?

Autor: iStock

Zielone Świątki albo święto Zesłania Ducha Świętego przypada na szóstą niedzielę po Wielkanocy. A niedziela to dzień ustawowo wolny od pracy. Czy zgodnie z Kodeksem pracy przysługuje nam za to dzień wolny?

Co na to Kodeks pracy?

Otóż pracodawcy nie będą oddawali nam dnia wolnego za przypadające w niedzielę Zielone Świątki.

– Artykuł 130 § 2 Kodeksu pracy jasno precyzuje, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin – wyjaśnia Strefie Biznesu Dawid Jakubiec, aplikant adwokacki z Kancelarii Kupilas & Krupa z Bielska-Białej.

Oznacza to tyle, że dzień wolny zwraca się pracownikowi za święto wypadające w sobotę, a nie w niedzielę. Gdyby Zielone Świątki wypadały w sobotę, to wtedy pracownik mógłby sobie odebrać dodatkowy dzień wolny.

Inaczej jest w przypadku tych, którzy w niedziele pracują. Pracodawca musi im udzielić dnia wolnego w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeśli firma nie ma możliwości, żeby zapewnić pracownikowi dzień wolny, to musi mu wypłacić ekwiwalent pieniężny.

Przypomnijmy, że ustawowo dniami wolnymi od pracy są:

- 1 stycznia – Nowy Rok,

- 6 stycznia – Święto Trzech Króli,

- pierwszy dzień Wielkanocy,

- drugi dzień Wielkanocy,

- 1 maja – Święto Państwowe,

- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,

- Zielone Świątki,

- dzień Bożego Ciała,

- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,

- 1 listopada – Wszystkich Świętych,

- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,

- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,

- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Długie weekendy

Natomiast najbliższą okazją do dłuższego odpoczynku od pracy będzie Boże Ciała. W tym roku przypada ono w czwartek 8 czerwca. Jeśli spojrzymy na kalendarz, to widać, że wystarczy wziąć wolny piątek, żeby cieszyć się 4-dniowym weekendem.

Kolejna taka możliwość pojawi się 15 sierpnia. Tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia NMP. W tym roku przypadają one we wtorek. Wystarczy zatem wziąć wolny poniedziałek, żeby cieszyć się 4-dniowym weekendem.

Zielone Świątki

Kiedyś Zielone Świątki – jak przypomina – Wikipedia były świętem pogańskim, obchodzonym w związku z nadejściem wiosny. Rolnicy i mieszkańcy wsi przystrajali domy kwiatami i rozpalali ogniska, żeby odpędzić złe duchy i zagwarantować gospodarzom obfite plony. 

Przypuszcza się, że Zielone Świątki wywodzą się ze słowiańskiego święta nazywanego „Stado”, a związanego z kultem płodności.

Ludowe obyczaje związane z tym dniem nawiązywały do rytmu przyrody i nadchodzącego lata. Zielone Świątki szczególnie popularne były wśród pasterzy, którzy ucztowali i tańczyli przy ogniu. Później kultywowano także zwyczaj, podczas którego zasiane pola obchodziły procesje mieszkańców. Uczestnicy nosili wtedy chorągwie i obrazy święte, śpiewali również pieśni nabożne. Bydło okadzano dymem ze spalonych święconych ziół, przystrajano wieńcami i kwiatami. 

W zależności od regionu Zielone Świątki dawniej były nazywane także Pięćdziesiątnicą, Sobótkami (na południu Polski) lub Palinockami (na Podlasiu). 

Święto Zesłania Ducha Świętego

W kalendarzu liturgicznym to ważne święto chrześcijańskie – Zesłanie Ducha Świętego. Obchodzi się je 7 tygodni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, czyli 50 dni po Wielkanocy. 

W tym dniu liturgia wspomina o zesłaniu Ducha Świętego na apostołów, którzy zaczęli mówić różnym językami. Otrzymali niezwykłą moc i dary, dzięki którym mogli na całym świecie głosić Słowo Boże. Ten dzień uznano za początek Kościoła.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze