Reklama
Reklama

Wypędzeni z rodzimej ziemi

Wypędzeni z rodzimej ziemi
Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne w najbliższych miesiącach będzie realizować kolejny historyczny projekt. Będzie on dotyczyć wysiedleń z okresu II wojny światowej.

W ubiegłym roku stowarzyszenie wydało publikację „Za to, że byli Polakami”, która przedstawiała zbiory wspomnień mieszkańców z lat 1939-1945. Jednym z wielu tematów pojawiających się w tragicznych opowieściach była kwestia wysiedleń. – Jest wiele rodzin, które były prześladowane przez hitlerowców. Zostały one wywiezione do Generalnego Gubernatorstwa, przesiedlone na inne, gorsze gospodarstwa w okolicy albo też skierowane do prac przymusowych w Trzeciej Rzeszy. Charakterystyczne jest to, że do tej pracy nie byli kierowani tylko młodzi, zdrowi, silni ludzi zdolni do  pracy w rolnictwie lub też w zakładach przemysłowych, ale skierowano tam właśnie całe rodziny – opowiada Jerzy Osypiuk, prezes Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego.

Prezes NSK w ostatnich miesiącach prowadził szczegółowe badania w Instytucie Pamięci Narodowej. - Z terenu gminy Nekla wypędzono ponad pół tysiąca mieszkańców. To jest naprawdę znaczący odsetek, biorąc pod uwagę znacznie mniejszą liczbę osiedlonych w tamtym okresie niż obecnie – dodaje Jerzy Osypiuk. Przywoływane są także dokładne liczby osób wysiedlonych z poszczególnych miejscowości: z Barczyzny – 11, z Gąsiorowa – 40, z Targowej Górki - 61, z Zasutowa – 34, ze Stępocina – 38, ze Starczanowa – 29, z Racławek – 81, z Nekielki – 29, z Nekli – 48, z Małej Górki – 71, z Kokoszek – 32, z Gierłatowa – 32.

W najbliższym czasie zostanie zorganizowane spotkanie, które będzie skierowanie głównie do potomków wysiedlonych rodzin. Odbędzie się w niedzielę 19 lutego. Początek o godzinie 16:00 w Nekielskim Ośrodku Kultury. Program tego wydarzenia jest rozbudowany, a Neklę odwiedzą w tym dniu liczni prelegenci. Pierwszym z nich będzie redaktor Jacek Kubiak, autor kilkunastu filmów o tematyce historycznej. Jeden z nich – Jasnowłosa prowincja o deportacjach z ziem wcielonych do III Rzeszy – został wyróżniony Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską w 2010 roku. Kolejnym gościem będzie dr Agnieszka Łuczak – naczelnik Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu, która opowie o wysiedleniach ziemiaństwa polskiego. Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Poznaniu – Józef Bancewicz wygłosi prelekcję o rosyjskich i sowieckich zesłankach na wschód. Henryk Walendowski opowie o idei budowy Pomnika Wypędzonych Wielkopolan w Poznaniu, a Elżbieta Sobiak-Rybarska zwróci uwagę na Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych. Nie zabraknie również przedstawiciela Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII. Po prelekcjach zaproszonych gości będzie możliwość opowiedzenia historii własnej rodziny.

Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne opublikowało także listę osób wysiedlonych z terenu gminy Nekla podczas II wojny światowej. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej stowarzyszenia: www.nsk.nekla.eu.

Podziel się
Oceń

Komentarze