Reklama
Reklama

Czym charakteryzują się siłowniki hydrauliczne jednostronnego i dwustronnego działania?

Czym charakteryzują się siłowniki hydrauliczne jednostronnego i dwustronnego działania?

Siłownik hydrauliczny to element wykonawczy, który zamienia energię ciśnienia cieczy roboczej na energię mechaniczną poprzez wykonanie ruchu liniowego lub obrotowego. Sposób działania tego rodzaju urządzeń zależy w dużym stopniu od ich budowy. Najczęściej spotykane są siłowniki hydrauliczne jednostronnego i dwustronnego działania. Czym się różnią i na czym polega ich praca?



 

Siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania


 

Budowa siłownika hydraulicznego jednostronnego działania nie jest skomplikowana. Sprzęt ten składa się głównie z cylindra, tłoka i tłoczyska. Drugi i trzeci element posiadają podobne nazwy, jednak znacząco się między sobą różnią. Oprócz tego wyróżnić można także sprężynę, które odpowiada za powrót tłoczyska siłownika do pozycji wyjściowej. W tym przypadku ruch sterowany następuje wyłącznie w jedną stronę, poprzez podanie ciśnienia do komory. W tym celu stosuje się ciecz roboczą, która napiera na powierzchnię tłoka i wywołuje posuw liniowy tłoczyska. Powrót realizowany jest natomiast za pomocą wspomnianej sprężyny, która ulega ściśnięciu. Po odłączeniu ciśnienia element ten powraca do swojego naturalnego stanu i energia jest oddawana. W siłownikach hydraulicznych dwustronnego działania nie występuje sprężyna. Takie jednostki posiadają dwie komory doprowadzające ciecz roboczą. Siłowniki te działają w sposób podobny do modeli jednokierunkowych, jednak uwzględniają sterowanie ruchem także w drugą stronę.



 

Zastosowania siłowników hydraulicznych


 

Siłowniki hydrauliczne działania jednostronnego i dwustronnego stosowane są powszechnie w budownictwie. Korzystają z nich maszyny budowlane, które wymagają oddziaływania dużych sił w szerokim aspekcie. Specyficzna budowa siłownika hydraulicznego sprawia, że możliwe jest znacznie podniesienie standardu pracy na budowie. Urządzenie to może służyć np. jako napęd dla członów ramienia koparki. Maszyna ta musi pracować przy dużych obciążeniach, przez co potrzebuje mocnych napędów. Siłowniki hydrauliczne - https://www.fluiconnecto.pl/pl/c/61276/zlacza-hydrauliczne/61324 mogą niestety ulegać awariom. Najczęstszą przyczyną jest utrata szczelności dławicy, a tym samym obecność przecieków wewnętrznych i zewnętrznych. Usterki wynikają też z zanieczyszczenia płynu roboczego lub nieterminowej wymiany oleju. Źródłem problemu bywa praca pod zbyt dużym obciążeniem, zużycie się prowadnic tłoczyska lub uszkodzenie zewnętrzne siłownika. W takim przypadku warto skorzystać z profesjonalnego serwisu Fluiconnecto. Firma dostarcza szereg kompleksowych rozwiązań z zakresu hydrauliki, a także zajmuje się regeneracją siłowników.


 

*Artykuł sponsorowany


 


Podziel się
Oceń

Komentarze
marcin 18.11.2019 16:57
Dobrze poczytać takie informacje, jak mieliśmy awarię siłownika to dzwoniliśmy do firmy Martech, mają świetny serwis w różnych miastach, a we Wrocławiu nawet w kilku lokalizacjach, między innymi na ul. Szczecińskiej. Szybko się uwinęli i dobrze bo długie przestoje to zabójstwo dla firmy