Podatek dochodowy
Warto zauważyć, że podatek dochodowy to obowiązkowe świadczenie pieniężne, płacone na rzecz państwa. Wysokość podatku dochodowego odnosi się głównie do przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Ponadto, kwota do zapłaty może być mniejsza w związku z ulgami podatkowymi.
Rozpoczynając swoją przygodę z prowadzeniem firmy, musimy wybrać formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Do wyboru mamy podatek liniowy, skalę podatkową, kartę podatkową lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Co ciekawe, ostateczny wybór formy opodatkowania dla działalności jednoosobowej odbywa się przez złożenie CEIDG-1. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Opodatkowanie na zasadach ogólnych
Okazuje się, że podstawową formą opodatkowania dochodów osób fizycznych jest skala podatkowa, czyli opodatkowania na zasadach ogólnych. Jeżeli wybierzemy inne rozwiązanie, należy dokonać zmiany na wniosku składanym do naczelnika urzędu skarbowego. Trzeba to zrobić do 20 dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym otrzymamy pierwszy przychód w nowym roku podatkowym lub do końca roku podatkowego, gdy pierwszy przychód uzyskamy w grudniu. Aktualizacja CEIDG-1 nie powinna sprawić nam trudności i trwa zaledwie kilka chwil.
Co warto wiedzieć?
Nie zapominajmy o tym, że przedsiębiorcy, którzy w 2022 roku stosowali ryczałt, mogli zmienić formę opodatkowania po zakończonym roku podatkowym lub w trakcie roku na skalę podatkową. Te kwestie zostały dokładniej określone w Polskim Ładzie 2.0. Podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest PIT - to bezpośredni podatek, który jest wyliczany i uiszczany przed osoby fizyczne, od osiąganych przychodów lub dochodów (zgodnie z wybraną formą opodatkowania). Pamiętajmy o tym, że najważniejsze informacje o podatku dochodowym został wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Bardzo ważne jest to, że w razie wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych, podatek jest naliczany od dochodu (a nie od przychodu). Dochód w tym wypadku stanowi przychód z działalności gospodarczej, pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą, koniecznością jest ewidencjonowanie przychodów i kosztów. Do dyspozycji mamy ewidencję w księgach rachunkowych lub w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów, co jest zależne od formy organizacyjno-prawnej naszej firmy. Dzięki temu można sprawnie ustalić dochód, a następnie wyliczyć podatek dochodowy.
Podatek dochodowy 2023 i 2024
Ile wynosi podatek dochodowy w 2023 i 2024 roku? To pytanie zadaje sobie każdy, kto prowadzi własną firmę. W związku ze zmniejszoną stawką podatku dochodowego, w tym okresie obowiązuje stawka 32% dla dochodów wyższych niż 120 tysięcy złotych lub 12% dla dochodów niższych niż 120 tysięcy złotych. Wyliczenie podatku dochodowego często jest zlecane specjalistom, którzy doskonale znają się na takich zagadnieniach! W efekcie nie musimy samodzielnie martwić się tym, czy na pewno dobrze wykonaliśmy obliczenia.
Jak widzimy, podatek dochodowy dotyczy praktycznie każdego przedsiębiorcy, który prowadzi własną działalność gospodarczą. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, warto przyjrzeć się ustawie o podatku dochodowym. Przepisy prawne często się zmieniają, a ich znajomość może nas uratować przed nieprzyjemnościami i błędami w podejmowanych działaniach gospodarczych. Podatek dochodowy to obowiązkowe świadczenie wypłacane państwu, które może zostać pomniejszone dzięki ulgom podatkowym.
– Artykuł sponsorowany
Komentarze