Reklama
Reklama

Było źle, jest gorzej. Skala cyberoszustw rośnie w zastraszającym tempie

Na Polaków poluje coraz więcej cyberprzestępców. Jest dużo gorzej niż przed rokiem. Oszuści z zimną krwią wykorzystują ludzką naiwność, żeby osiągnąć swój cel.
Było źle, jest gorzej. Skala cyberoszustw rośnie w zastraszającym tempie

Autor: Canva

W ubiegłym roku CERT Polska odnotował niepokojący wzrost liczby fałszywych stron internetowych. Zarejestrowano ponad 32 tys. takich adresów, czyli prawie 4 razy więcej niż rok wcześniej. 

CERT broni cyberprzestrzeni

CERT Polska, która jest częścią Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), odgrywa ważną rolę w ochronie przed cyberzagrożeniami. Reaguje na incydenty związane z naruszeniem bezpieczeństwa cyfrowego, a jego praca skupia się na neutralizowaniu skutków cyberataków.

Mimo aktywności CERT liczba oszustw finansowych przez internet wzrasta w alarmującym tempie. To wynik coraz większej profesjonalizacji grup przestępczych oraz konieczności dostosowania się do szybko zmieniającej się taktyki obronnej.

Spośród incydentów obsłużonych w 2022 roku aż 65 proc. z nich zaklasyfikowano jako phishing. To metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji.

Hakerzy są cwani

Oszuści internetowi stosują wyrafinowane metody, żeby przekonać swoje ofiary o wiarygodności fałszywych ofert. Wykorzystują fałszywe powiązania ze znanymi markami, nielegalnie używają wizerunków osób publicznych i kreują fikcyjne recenzje zadowolonych klientów. 

Celem przestępców jest przede wszystkim pozyskanie wrażliwych danych, takich jak numery telefonów czy adresy e-mail, co otwiera im drogę do dalszych oszustw, np. wysłania linku i przekonania do wykonania pierwszego przelewu finansowego na niewielką sumę.

Przezorny zawsze zabezpieczony

W obliczu rosnącej liczby oszustw internetowych CERT Polska apeluje o czujność i zgłaszanie podejrzanych stron za pośrednictwem specjalnej platformy. Wystarczy kliknąć tutaj. Każde zgłoszenie jest analizowane, a podejrzane domeny są dodawane do tzw. listy ostrzeżeń, co umożliwia ich blokadę. 

Dodatkowo nowe przepisy wprowadzone w walce z nadużyciami w komunikacji elektronicznej zobowiązują firmy telekomunikacyjne do blokowania sms-ów z fałszywymi identyfikatorami oraz utrudniają oszustom podszywanie się pod oficjalne numery telefoniczne. To kolejny krok w kierunku zwiększenia cyberbezpieczeństwa.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama