Reklama
Reklama

Jak rozmawiać o wynagrodzeniu?

Jednym z najczęstszych powodów decyzji o zmianie pracy jest niesatysfakcjonująca płaca. Rozmowy na temat finansów z pracodawcą mogą być trudne, jednak umiejętność skutecznej negocjacji swojego wynagrodzenia jest ważnym elementem podczas każdej ścieżki zawodowej. Zastanówmy się zatem, w jaki sposób rozmawiać z pracodawcą o wynagrodzeniu za wykonywane obowiązki zawodowe.
Jak rozmawiać o wynagrodzeniu?

Kluczem do owocnej rozmowy na temat wynagrodzenia jest odpowiednie przygotowanie. Przeanalizuj wszystkie swoje osiągnięcia, które przyczyniły się do rozwoju przedsiębiorstwa, by uargumentować przełożonemu swoje oczekiwania finansowe.

Ważne jest zachowanie spokoju podczas rozmowy. Podejdź do niej z optymizmem, jasno komunikuj o swoich oczekiwaniach, jednak nie daj odczuć przełożonemu, że żądasz od niego podwyżki, bo w przeciwnym razie odejdziesz z pracy.

Zaprezentuj też swoje pomysły na przyszłość. Pokaż przełożonemu, że wiele zrobiłeś dla przedsiębiorstwa, jednak masz jeszcze mnóstwo inicjatyw do zrealizowania i chcesz wiązać przyszłość z firmą. To pokaże Twoje zaangażowanie, pasję oraz oddanie, co będzie silnym argumentem do podwyższenia wynagrodzenia.

Dokładnie przygotuj się do rozmowy

Jeśli uważasz, że Twoje wynagrodzenie nie jest adekwatne do wykonywanych obowiązków – praca z taką świadomością najpewniej będzie budzić Twoją frustrację, a co oznacza, że też nie będzie Ci przynosić satysfakcji. Może nawet prowadzić do wypalenia zawodowego. W takiej sytuacji to idealny czas do podjęcia rozmowy z przełożonym. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie do niej. Przede wszystkim zbierz informację na temat poziomu wynagrodzeń w Twojej branży – pomocny w tej sytuacji będzie też kalkulator stawki godzinowej. Dodatkowo uwzględnij swoje doświadczenie zawodowe, kompetencje, umiejętności. Nie zapomnij wspomnieć o pozytywnych zmianach, które zaszły w firmie dzięki Tobie. Przejrzyj oferty pracy, porównując swoje doświadczenie i umiejętności z wymaganiami innych pracodawców. Posiadanie rzetelnej oraz popartej faktycznymi danymi wiedzy na temat zarobków osób na Twoim stanowisku dostarczy Ci konkretnych argumentów, potrzebnych do negocjacji z przełożonym.

Bądź profesjonalistą

Rozmowy o podwyżce nie są łatwe, negocjacje te wymagają profesjonalnego podejścia i odpowiedniej komunikacji. Zachowaj spokój oraz pewną siebie postawę. Podejdź do rozmowy z pozytywnym nastawieniem i uśmiechem, nie okazuj złości oraz złych emocji. Mów spokojnie, nie podnoś głosu, unikaj nadmiernej gestykulacji, impulsywnych reakcji czy żądań. Skup się na faktach oraz konkretnych argumentach. Przedstawiaj swoje oczekiwania w taki sposób, by podkreślać swoją wartość dla firmy. W kwestii podwyżek staraj się zachować elastyczność i bądź też otwarty na kompromisy. Zachowaj empatię, wysłuchaj tego, co może zaproponować Ci przełożony. Nie szantażuj pracodawcy tym, że jeśli nie dostaniesz podwyżki – odejdziesz. Daj czas swojemu przełożonemu na przemyślenie sytuacji, a jeśli nadal nic się nie zmieni – podejmij kolejną rozmowę. Jednocześnie pokaż, że praca w tym miejscu jest dla Ciebie istotna.

Pokaż swoje pomysły na przyszłość

W trakcie rozmowy o wynagrodzeniu przedstaw pracodawcy nie tylko to, co pozytywnego wniosłeś w rozwój firmy, lecz także pokaż perspektywę swojego dalszego rozwoju w firmie, pomysły i plany na przyszłość. Zaproponuj konkretny plan działań, który może obejmować dalsze doskonalenie Twoich umiejętności, uczestnictwo w szkoleniach i zaangażowanie w strategiczne projekty. Wykazując się gotowością do ciągłego rozwoju, determinujesz swoją wartość dla firmy nie tylko obecnie, ale też przyszłościowo, a to może być dodatkowym argumentem dla uzyskania korzystniejszych warunków Twojego wynagrodzenia.

Nie jesteś zadowolony z obecnych warunków pracy? A zatem praca Września, czy też w innych miasteczkach czeka na Ciebie. Sprawdź oferty pracodawców.

Podsumowanie

Rozmowy na temat podwyżki wynagrodzenia nie należą do najłatwiejszych, jednak są nieodzownym elementem rozwoju zawodowego. Kluczem do pozytywnego zakończenia takiej rozmowy z przełożonym jest odpowiednie przygotowanie, zachowanie profesjonalnego podejścia oraz umiejętne przedstawienie swojej wartości dla przedsiębiorstwa. Negocjacje te jednak wymagają cierpliwości i elastyczności, należy z uwagą wysłuchać stanowiska przełożonego, a oprócz tego warto być otwartym na kompromisy.


 


Podziel się
Oceń

Komentarze