W planie rozwoju zawodowego musisz uwzględnić konkretne cele, które będą możliwe do osiągnięcia w ustalonym przez Ciebie czasie.
W realizacji kluczowych założeń planu pomocne okażą się szkolenia, kursy, konferencje i inne eventy branżowe - dzięki nim nie tylko zdobędziesz nowe umiejętności, ale także nawiążesz kontakty branżowe.
Planując rozwój zawodowy, musisz wziąć pod uwagę swoje indywidualne predyspozycje i zainteresowania.
Zastanów się, co chcesz osiągnąć w życiu zawodowym
Na początku powinieneś zastanowić się, co tak naprawdę chcesz osiągnąć i jaki jest Twój wymarzony zawód. Pomyśl, gdzie widzisz siebie za kolejnych 5, 10 lub 20 lat. Następnie sformułuj konkretne cele zawodowe, które pomogą Ci w budowaniu kariery. Warto przy tym pamiętać o głównych założeniach techniki SMART. Według niej każdy cel powinien być jasno skonkretyzowany, mierzalny, ambitny, możliwy do osiągnięcia oraz określony w czasie. Co to oznacza w praktyce? Jeśli zależy Ci na zdobyciu np. pracy w Poznaniu i rozpoczęciu kariery programisty, Twoim celem może być uzyskanie certyfikatu potwierdzającego znajomość wybranego języka programowania. Ważne jest zatem określenie, ile czasu maksymalnie może Ci zająć zdobycie certyfikacji i jakie kursy lub szkolenia należy ukończyć.
Przeanalizuj możliwości rozwoju zawodowego
Kolejnym krokiem podczas planowania rozwoju zawodowego powinna być analiza dostępnych możliwości, dzięki którym uda Ci się zdobyć dodatkowe kompetencje. Zastanów się, jakie kursy lub szkolenia mogą okazać się szczególnie przydatne w budowaniu kariery w wybranej branży. W zależności od konkretnego kierunku rozwoju warto też wziąć pod uwagę możliwość zapisania się na studia podyplomowe lub skorzystanie z programów certyfikacyjnych. Należy także wspomnieć o uczestnictwie w eventach branżowych, takich jak warsztaty czy konferencje, które mogą być świetną okazją do poznania mentora lub budowania sieci kontaktów. Dobrym rozwiązaniem jest także udział w targi pracy online – tam również możesz uczestniczyć w licznych panelach, a dzięki temu uda się nawiązać nowe znajomości branżowe.
Jak już ustalisz dostępne dla Ciebie możliwości rozwoju zawodowego, to uda Ci się ustalić konkretny plan działania, aby jak najszybciej zdobyć dodatkowe umiejętności i kompetencje niezbędne w danym zawodzie.
Weź pod uwagę swoje zainteresowania i indywidualne predyspozycje
Plan rozwoju zawodowego powinien także uwzględniać Twoje indywidualne predyspozycje, zainteresowania oraz umiejętności. Musisz zastanowić się, które z nich okażą się kluczowe, abyś mógł realizować się w danym zawodzie. Jeśli zamierzasz pracować na przykład jako project manager, powinieneś popracować chociażby nad umiejętnością pracy pod presją czasu czy zdolnościami organizacyjnymi. Zastanów się również nad mocnymi stronami, które mógłbyś wykorzystać w budowaniu kariery. Jeśli jesteś osobą kreatywną, możesz zaplanować rozwój zawodowy w takim kierunku, w którym właśnie ta cecha okaże się kluczowym atutem. Pomyśl także o swoich wadach i czynnikach zewnętrznych mogących stanowić przeszkodę w realizacji założonego celu. Przykładowo, jeżeli Twoją słabością są problemy z utrzymaniem koncentracji, ustal plan działania, dzięki któremu krok po kroku poprawisz swoją wydajność.
Interesuje Cię praca w Szydłowcu? Sprawdź najnowsze oferty i przekonaj się, kogo poszukują potencjalni pracodawcy!
Podsumowanie
Szczegółowy plan rozwoju zawodowego pomoże Ci zbudować karierę w wybranej branży. Warto zatem poświęcić trochę czasu na ustalenie kluczowych celów, dzięki którym zdobędziesz nowe kompetencje i umiejętności niezbędne w konkretnym zawodzie. Przekonaj się, że z pomocą dokładnego planu znacznie łatwiej jest osiągnąć pierwsze zawodowe sukcesy.
Komentarze