Reklama
Reklama

Czternastki. Jest już termin wypłat. Kto może liczyć na te pieniądze?

Już wiadomo, kiedy na konta emerytów wpłyną w tym roku 14 emerytury. Datę wskazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Czternastki. Jest już termin wypłat. Kto może liczyć na te pieniądze?

Autor: iStock

14 emerytura to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów. W ubiegłym roku – przypomnijmy: roku wyborczym – wynosiło ono 2650 zł brutto (2200 zł netto) dla osób, które pobierały świadczenia do 2900 zł brutto.

W tym roku ta kwota ma być taka, jak to zostało zapisane w ustawie. 

Ile wyniesie czternastka w tym roku?

Zgodnie z ustawą to rząd określa datę wypłat 14 emerytur. Musi przy tym uwzględnić możliwości organizacyjne m.in. ZUS-u, KRUS-u.

Resort rodziny zaproponował wrzesień. I taka data znalazła się w rządowym wykazie prac legislacyjnych.

W 2024 r. pełna czternastka wyniesie co najmniej kwotę najniższej emerytury, która obowiązuje od 1 marca. Wynosi ona 1780,96 zł brutto. Na rękę emeryci otrzymują 1620,67 zł.

I taka czternasta ma wpłynąć na ich konta. Przy czym – dodajmy – pełną kwotę otrzymają tylko ci emeryci i renciści, których świadczenie podstawowe nie przekroczy 2900 zł brutto. W innym wypadku czternastka zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. 

Pierwsze czternastki zostały wypłacone w 2021 roku.

Minus podatek i składka zdrowotna

Żeby otrzymać 14 emeryturę, nie trzeba składać wniosku. Jest ona wolna od zajęć komorniczych i nie zalicza się w poczet kryteriów dochodowych wpływających na prawo do pobierania zasiłków. 

Niestety czternastka jest pomniejszana o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składkę zdrowotną.

Jeśli wypłaty czternastej emerytury w 2024 r. rozpoczną się we wrześniu, to będą one wypłacane razem z emeryturami i rentami w dniach:

  • 1 września,
  • 5 września,
  • 6 września,
  • 8 września,
  • 10 września,
  • 15 września,
  • 20 września,
  • 25 września.

 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze