Reklama
Reklama

Kobiety nie są gorszymi kierowcami. To mit. Mężczyźni powinni się czerwienić

Wiele osób stereotypowo postrzega kobiety za kierownicą jako gorszych kierowców. Tyle że statystyki jednoznacznie wskazują na ich przewagę nad mężczyznami na drodze.
Kobiety nie są gorszymi kierowcami. To mit. Mężczyźni powinni się czerwienić

Autor: Canva

Najnowszy raport Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS pokazuje, że kobiety są bardziej cierpliwe, mniej skłonne do ryzyka, powodują znacznie mniej wypadków i rzadziej w nich giną. 

Trzy razy gorzej od kobiet

Raport Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS ujawnił, że mężczyźni powodują wypadki trzykrotnie częściej niż kobiety. 

W 2023 roku na polskich drogach doszło do 20 936 wypadków. Kobiety były odpowiedzialne za 23,7 proc., podczas gdy mężczyźni spowodowali ich aż 71,9 proc. Skąd tak ogromna różnica?

Jeżdżą bezpieczniej

Eksperci wskazują, że kobiety zazwyczaj prowadzą samochody w sposób bardziej przemyślany i odpowiedzialny. Rzadziej przekraczają dozwoloną prędkość, są bardziej skupione na jeździe i częściej przestrzegają przepisów ruchu drogowego. 

Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) również to potwierdzają. Wynika z nich, że kobiety rzadziej giną w wypadkach drogowych. Analizy wskazują, że ryzyko udziału w takim zdarzeniu, przeliczone na każdy przejechany kilometr, jest w przypadku kobiet od 2 do 4 razy mniejsze niż dla mężczyzn.

Wolniej i bez ryzyka 

Kobiety zazwyczaj jeżdżą wolniej i bardziej defensywnie, unikają zbędnego ryzyka. Nie dają na drodze upustu trudnym emocjom. Często wynika to z troski o dzieci, które przewożą. Matki zazwyczaj stawiają bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. 

Psycholog Ewa Odachowska-Rogalska z Instytutu Transportu Samochodowego podkreśla, że instynkt ochrony dziecka sprawia, że matki zachowują się bezpieczniej na drodze. 

– Matki, które przewożą dzieci, zazwyczaj jeżdżą bezpiecznie z kilku kluczowych powodów. Po pierwsze, ich priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym, co skłania je do ostrożniejszej i bardziej przemyślanej jazdy – stwierdziła Odachowska-Rogalska.

Poza tym kobiety mają lepszą podzielność uwagi, co pozwala im na wydajne jednoczesne kontrolowanie sytuacji na drodze oraz dbanie o dziecko.


Podziel się
Oceń

Komentarze