Reklama
Reklama

Tak przepływały miliony z Funduszu Sprawiedliwości. Na dopieszczanie wyborców jednej partii [MAPA]

175 dotacji na ponad 19 mln zł w jednym tylko okręgu wyborczym. Kandydował tam do Sejmu wiceminister sprawiedliwości z Solidarnej Polski Marcin Romanowski. Na jaw wychodzi, jak dzielono pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości.
Tak przepływały miliony z Funduszu Sprawiedliwości. Na dopieszczanie wyborców jednej partii [MAPA]
Adam Bodnar

Autor: gov.pl

„Mapa dotacji z Funduszu Sprawiedliwości, którą opublikował Adam Bodnar, to kpina i kompromitacja” – napisał w serwisie X Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS. 

Ten polityk Suwerennej Polski tłumaczy, że dokładny wykaz dotacji niczego nie udowadnia, bo przecież duże pieniądze skierowano na tereny graniczące z Ukrainą i było to związane z pomocą uchodźcom. To też okręgi wyborcze, z których do Sejmu kandydowali politycy SP z Romanowskim na czele.

Fundusz Sprawiedliwości na mapie

Nie ma dnia, żeby na jaw nie wychodziły nowe fakty związane z Funduszem Sprawiedliwości. To specjalna pula pieniędzy, którymi dysponował resort Zbigniewa Ziobry. Dzielił pieniądze, jak chciał, łamiąc często procedury. Pieniądze – dodajmy – na pomoc ofiarom przestępstw. Dotowano z nich m.in. koła gospodyń wiejskich czy OSP. Wszystko po to, żeby zdobyć głosy w wyborach. 

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, przedstawił interaktywną mapę, na której można sprawdzić, jak wydawane były pieniądze.

„Z przeanalizowanych danych wynika, że istnieje prawdopodobieństwo powiązania środków przyznawanych z Funduszu Sprawiedliwości z okręgami wyborczymi, gdzie kandydatami byli członkowie Suwerennej Polski, w tym byli członkowie rządu Zjednoczonej Prawicy" – czytamy w komunikacie resortu. 

Najwięcej pieniędzy popłynęło do okręgu nr 7 (Chełm, Zamość, Biała Podlaska), skąd startował Marcin Romanowski. To jemu osobiście podlegał fundusz. Akurat w tym miejscu łączne dotacje wyniosły ponad 19 mln zł.

Mapa znajduje się w tym miejscu. Wynika z niej, że łącznie w całym kraju z FS przyznano 2043 dotacji na ponad 224 mln zł. Najwięcej w 2020 i 2023 roku – ponad 60 mln zł.

Romanowski kocha OSP

Jak spojrzeć na te dane, to widać, w jaki sposób były rozdysponowane pieniądze. Np. w powiecie bialskim dotacje poszły na OSP (Biała Podlaska, Janów Podlaski, Kodeń, Łomazy, Zalesie). 

W województwie warmińsko-pomorskim pieniądze dostał szpital w Elblągu, a także kolejne OSP (Elbląg, Pasłęk, Młynary, Marakursy). 

Było też dotowano OSP w Krośnie na Podkarpaciu i innych pobliskich gminach: Dukla, Chorkówka, Jedlicze, Romanów.


Podziel się
Oceń

Komentarze