1. Lokalizacja i powierzchnia działki
Jednym z najważniejszych parametrów jest lokalizacja działki, na której w przyszłości wybudujesz dom. Zależy ci na tym, aby nie mieszkać w dużym mieście, ale mieć z nim dobre połączenie? Wybierz parcelę usytuowaną w okolicach Środy Wielkopolskiej, Wrześni czy Śremu. Dojazd do centrum Poznania samochodem zajmuje średnio 40-50 minut.
Powierzchnia działki musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz budżetu, jakim dysponujesz. Zwróć uwagę, czy na wybranej parceli bez przeszkód postawisz dom, jaki cię interesuje. Weź pod uwagę obowiązujące przepisy prawa, które jasno wskazują, że budynek musi być usytuowany co najmniej 4 m od granicy działki, jeśli jest do niej zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami (lub 3 m, jeśli jest to ściana bez okien i drzwi). Jeżeli interesuje cię temat zakupu działki pod budowę domu, zapoznaj się z informacjami, które znajdziesz na stronie: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kupno-dzialki/.
2. Informacje zawarte w księdze wieczystej
Księga wieczysta to dokument, który powinieneś sprawdzić w pierwszej kolejności. Znajdziesz w niej najważniejsze informacje związane z jej statusem prawnym. Księga wieczysta zawiera m.in. dane właściciela lub właścicieli, a także te dotyczące praw obciążających nieruchomość. Dowiesz się z niej, czy np. działka, którą zamierzasz nabyć, nie ma tytułu służebności lub nie stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu.
A co w sytuacji, gdy działka nie ma założonej księgi wieczystej? Zakup takiej nieruchomości jest jak najbardziej możliwy. W takim przypadku trzeba jednak dokładnie sprawdzić dokumenty zaświadczające o jej własności. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który pomoże przeanalizować sytuację prawną konkretnej działki.
3. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) to dokument określający, jaka inwestycja może być zrealizowana na konkretnym obszarze. Znajdziesz w nim informacje związane z wymogami, jakie musi spełniać budynek dotyczące m.in.:
- wysokości i szerokości elewacji,
- procentu zabudowania działki,
- kąta nachylenia dachu,
- sposobu pokrycia dachu,
- linii zabudowy.
Może więc okazać się, że na działce nie będzie można zrealizować wybranego projektu. MPZP zawiera także informacje dotyczące tego, co w przyszłości będzie zlokalizowane w najbliższej okolicy. Z tego dokumentu dowiesz się np. czy w okolicy nie jest planowana budowa centrum handlowego czy wysokiego bloku.
Ważne! Nie wszystkie obszary są objęte Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli działka znajduje się w okolicy, gdzie ten dokument nie obowiązuje, konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Musisz zawrzeć w nim parametry budynku, a także jego usytuowanie na działce.
4. Uzbrojenie i ukształtowanie działki
Ukształtowanie działki także wpływa na to, czy uda ci się zrealizować wybrany projekt domu. Musisz uwzględnić wspomniane już przepisy prawa. Jeśli parcela będzie zbyt wąska, możesz nie zmieścić na niej budynku, który cię interesuje. Najłatwiej i najefektywniej zagospodarować działkę, która ma kształt kwadratu lub prostokąta.
Zwróć uwagę również na kąt nachylenia parceli oraz to, czy wymaga dużego nakładu pracy, aby wyrównać jej powierzchnię. Jest to nie tylko czasochłonne, ale przede wszystkim bardzo kosztowne.
Istotna jest także kwestia uzbrojenia działki, czyli dostępu do podstawowych mediów, takich jak woda, prąd, gaz oraz kanalizacja. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup działki, która jest w nie wyposażona. W przeciwnym razie niezbędne jest uzbrojenie działki przed rozpoczęciem prac związanych ze stawianiem budynku mieszkalnego. Weź pod uwagę, że to także wiąże się z kosztami.
Planujesz zaciągnąć kredyt na budowę domu? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat, które znajdziesz na stronie: https://finanse.rankomat.pl/kredyt-na-budowe-domu/.
5. Cena działki
Zakup działki to jeden z pierwszych wydatków, z jakimi wiąże się budowa domu. Cena parceli zależy przede wszystkim od jej wielkości, a także lokalizacji. Im atrakcyjniejsza okolica, tym więcej trzeba zapłacić za nieruchomość. Aby sprawdzić, czy sprzedający nie zawyża ceny, porównaj ją z podobnymi ofertami w okolicy. Możesz także określić swój maksymalny budżet i zlecić
Chcesz skorzystać z kredytu na zakup gruntu pod budowę domu? Porównaj aktualne oferty na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyt-na-dzialke/ i wybierz najatrakcyjniejszą propozycję. Kredyt to dobre rozwiązanie, jeśli nie dysponujesz odpowiednią kwotą na zakup nieruchomości, na której w przyszłości postawisz wymarzony dom.
*Artykuł sponsorowany