Reklama
Reklama

Skuteczna walka z kretami - ogrodowymi szkodnikami

Skuteczna walka z kretami - ogrodowymi szkodnikami

Wielu ogrodników doskonale wie, co oznacza problem związany z obecnością pod ich terenem kreta. To niewielkie zwierze potrafi bowiem wykopać nawet kilometry podziemnych korytarzy i na dużym obszarze wypychać na powierzchnię brzydkie "kopczyki" piachu - niszcząc jednocześnie korzenie roślin. Stąd też robi się wszystko, by takiego szkodnika jak najszybciej pozbyć się ze swojej działki. Jaki sposób będzie najskuteczniejszy? 

Problematyczna obecność kretów


 

Te niezbyt dużych rozmiarów ssaki pojawiają się pod ogrodami czy np. boiskami wtedy, gdy zaczyna się o nie szczególnie dbać. Jest to związane z dwoma rzeczami. Po pierwsze, lepsze nawadnianie terenu zachęca do przebywania w nim krety (które lubią wilgotne gleby). Po drugie zaś, użyźnianie gleby (dla lepszego porostu trawy) sprawia, że pojawia się w niej dużo dżdżownic. Te zaś są głównym pożywieniem kretów. Właśnie w takich miejscach zwierzęta te zaczynają wtedy żerować i tworzyć długie korytarze. Niejednokrotnie powodują przy tym uszkadzanie korzeni roślin. Do tego tworzą wspomniane wcześniej nieestetyczne kopce. Stąd też wiele osób próbuje pozbyć się ze swojej działki takich niechcianych lokatorów na własną rękę. W tym celu stosuje na przykład nielubiane przez krety zapachy (czosnek, pety, resztki ryb, olej napędowy). Nie trzeba jednak chyba wspominać, że taka metoda zniechęca nie tylko zwierzęta. Do innych sposobów należy zaś wykorzystywanie wody czy specjalnych płynów do płoszenia kretów. Wszystko to jednak działa na nie w dość niewielkim stopniu.


 

Sprawdź ofertę firmy Stander. 

Kto może pomóc w pozbyciu się kretów?


 

Samodzielna walka z kretem jest bardzo nierówna (zazwyczaj stroną wygraną jest zwierze), a do tego bardzo niewdzięczna (niepotrzebnie, bo nieskutecznie marnuje się na nią czas oraz siły). Z racji na niską skuteczność własnych działań, warto zastanowić się nad powierzeniem tego rodzaju prac profesjonalistom, to znaczy firmie zajmującej się zwalczaniem szkodników. W większości przypadków skorzystanie z takich usług staje się wręcz koniecznością - inaczej kopczyki będą pojawiać się codziennie, niszcząc roślinność, trawnik czy inną powierzchnię. Tego rodzaju firma będzie mogła pozbyć się kreta z takich obszarów jak: uprawy, ogrody ozdobne, szkółki roślin, obiekty sportowe (jak na przykład boiska), a także z terenów lotnisk oraz nasypów hydrotechnicznych. Pozbycie się szkodników przy pomocy fachowców będzie szybkie i skuteczne. Pozwoli wtedy na zaprzestanie - czynionym przez krety - zniszczeniom terenu i sprawi, że znowu będzie można cieszyć oczy pięknym ogrodem czy zadbanym trawnikiem - które pozbawione będą bardzo nieestetycznych kopców.


*Artykuł Sponsorowany


Podziel się
Oceń

Komentarze